Senzacija na Mundijalu u Rusiji! Aktuelni prvaci svijeta Njemci eliminisani su u grupnoj fazi jer su poraženi od Južne Koreje 2:0, dok je Švedska savladala Meksiko čak 3:0 i sa prvog mjesta ide u osminu finala. Sa druge pozicije u nokaut fazu će Meksikanci.

Švedska je u Johanesburgu, u trećem kolu F grupe, savladala Meksiko i drugim trijumfom kao prvoplasirana izborila plasman među 16 najboljih. Do pobjede je došla golovima Ludviga Agustinsona u 50, Andreasa Grenkvista u 62. i Edsona Alvaresa, autogolom u 74. minutu.

Sa druge strane, Južnu Koreju do pobjede vodili su Jong-Gvon Kim i Hong-Min Son. oba gola pala su u sudijskoj nadoknadi vremena.

Rivali Švedske i Meksika u osmini finala biće poznati nakon duela posljednjeg kola u E grupi. Za 20 sati zakazani su dueli između Srbije i Brazila u Moskvi, odnosno Švajcarske i Kostarike u Nižnjem Novgorodu.

JUŽNA KOREJA – NJEMAČKA 2:0

/Gvon 90+4, Min 90+6/

Kazanj, Kazanj arena, Kapacitet: 45.105, Sudija: Majk Gajger (SAD)

JUŽNA KOREJA (4-4-2): Čo – J. Li, Jun, J. Kim, Hong – Đ. Li, Jang, Jung, Mun (od 69. Džu) – Ko (od 56. Hvang (od 79. Go)), Son.

NJEMAČKA (4-2-3-1): Nojer – Kimih, Zule, Humels, Hektor (od 78. Brant) – Kros, Kedira (od 58. Gomez) – Ozil, Gorecka (od 63. Miler), Rojs – Verner.

MEKSIKO – ŠVEDSKA 0:3 (0:0)

/Augustinson 50, Grankvist 62pen, Alvarez 74ag/

Jekaterinburg, Jekaterinbuerg arena, Kapacitet: 35.696, Sudija: Nelson Pitana (Argentina)

MEKSIKO (4-3-3): Očoa – Salsedo, Moreno, Alvarez, Lajun – Erera, Gvardado (od 75. Gvadrado), Galjardo (od 65. Fabijan) – Vela, Lozano, Ćićarito.

ŠVEDSKA (4-4-2): Olsen – Lustig, Lindelef, Grankvist, Avgustinson – Klason, Larson (od 57. Svenson), Ekdal (od 80. Hiljemark), Forsberg – Berg (od 67. Telin), Toivonen.

Raspored utakmica:

GRUPA A: Urugvaj 9, Rusija 6, Saudijska Arabija 3, Egipat 0

1. kolo:

Rusija – Saudijska Arabija 5:0

Egipat – Urugvaj 0:1

2. kolo:

Rusija – Egipat 3:1

Urugvaj – Saudijska Arabija 1:0

3. kolo:

Urugvaj – Rusija 3:0

Saudijska Arabija – Egipat 2:1

GRUPA B: Španija 5, Portugal 5, Iran 4, Maroko 1

1. kolo:

Maroko – Iran 0:1

Portugal – Španija 3:3

2. kolo:

Portugal – Maroko 1:0

Iran – Španija 0:2

3 .kolo:

Španija – Maroko 2:2

Iran – Portugal 1:1

GRUPA C: Francuska 7, Danska 5, Peru 3, Australija 1

1. kolo:

Francuska – Australija 2:1

Peru – Danska 0:1

2. kolo:

Francuska – Peru 1:0

Danska – Australija 1:1

3. kolo:

Danska – Francuska 0:0

Australija – Peru 0:2

GRUPA D: Hrvatska 9, Argentina 4, Nigerija 3, Island 1

1. kolo:

Argentina – Island 1:1

Hrvatska – Nigerija 2:0

2. kolo:

Nigerija – Island 2:0

Argentina – Hrvatska 0:3

3. kolo:

Island – Hrvatska 1:2

Nigerija – Argentina 1:2

GRUPA E: Brazil 4, Švajcarska 4, Srbija 3, Kostarika 0

1. kolo:

Kostarika – Srbija 0:1

Brazil – Švajcarska 1:1

2. kolo:

Brazil – Kostarika 2:0

Srbija – Švajcarska 1:2

3. kolo:

Srbija – Brazil (27. jun, Moskva, 20.00)

Švajcarska – Kostarika (27. jun, Nižnji Novgorod, 20.00)

GRUPA F: Švedska 6, Meksiko 6, Njemačka 3, Južna Koreja 3

1. kolo:

Njemačka – Meksiko 0:1

Švedska – Južna Koreja 1:0

2. kolo:

Južna Koreja – Meksiko 1:2

Njemačka – Švedska 2:1

3. kolo:

Meksiko – Švedska 0:3

Južna Koreja – Njemačka 2:0

GRUPA G: Belgija 6, Engleska 6, Tunis 0, Panama 0

1. kolo:

Belgija – Panama 3:0

Tunis – Engleska 1:2

2. kolo:

Belgija – Tunis 5:2

Engleska – Panama 6:1

3. kolo:

Engleska – Belgija (28. jun, Kalinjingrad, 20.00)

Panama – Tunis (28. jun, Saransk, 20.00)

GRUPA H: Japan 4, Senegal 4, Kolumbija 3, Poljska 0

1. kolo:

Poljska – Senegal 1:2

Kolumbija – Japan 1:2

2. kolo:

Japan – Senegal 2:2

Poljska – Kolumbija 0:3

3. kolo:

Senegal – Kolumbija (28. jun, Samara, 16.00)

Japan – Poljska (28. jun, Volgograd, 16.00)

OSMINA FINALA

Francuska – Argentina (30. jun, Kazanj, 16.00)

Urugvaj – Portugal (30. jun, Soči, 20.00)

Španija – Rusija (1. jul, Moskva, 16.00)

Hrvatska – Danska (1. jul, Nižnji Novgorod, 20.00)

1E – 2F (2. jul, Samara, 16.00)

1G – 2H (2. jul, Rostov na Donu, 20.00)

1F – 2E (3. jul, Sankt Peterburg, 16.00)

1H – 2G (3. jul, Moskva, 20.00)

ČETVRTFINALE

Pobjednik A1/B2 – Pobjednik C1/D2 (A) (6. jul, Nižnji Novgorod, 16.00)

Pobjednik E1/F2 – Pobjednik G1/H2 (B) (6. jul, Kazanj, 20.00)

Pobjednik F1/E2 – Pobjednik H1/G2 (C) (7. jul, Samara, 16.00)

Pobjednik B1/A2 – Pobjednik D1/C2 (D) (7. jul, Soči, 20.00)

POLUFINALE

Pobjednik A – Pobjednik B (10. jul, Sankt Peterburg, 20.00)

Pobjednik D – Pobjednik C (11. jul, Moskva, 20.00)

UTAKMICA ZA 3. MJESTO

14. jul, Sankt Peterburg, 16.00

FINALE

14. jul, Moskva, 20.00

Izvor: AntenaM