SVJETSKO PRVENSTVO U KOŠARCI

Crna Gora ispustila 12 poena prednosti u finišu i izgubila i od Turske

Košarkaši Crne Gore poraženi su od Turske 79:74 u meču razigravanja za plasman od 17. do 32. mjesta na Svjetskom prvenstvu u Kini.

Propustili su veliku šansu da upišu prvu pobjedu na Mundobasketu izabranici Zvezdana Mitrovića.

Vodili su 39 i po minuta, a onda u penal završnici izgubili od Turske. Na krilima Dubljevića i Vučevića naš tim je od starta nametnuo svoj način igre i stekao 10 poena viška već u prvoj četvrtini.

U nastavku se probudio i Nidam, pogodio tri trojke, a kada je poentirao Bjelica za 65:53, na polovini posljednje četvrtine, činilo se da je naš tim pred pobjedom.

Međutim, dozvolili su Turcima da se razigraju, pravili neke jeftine greške u ogranizaciji napada, a sve je definitivno odlučeno kada je 14 sekundi prije kraja kod prednosti rivala od jednog poena, Suad Šehović napravio nepotrebnu nesportsku ličnu grešku nad Osmanom i tada je bilo sve gotovo.

Naš najbolji igrač u današnjoj utakmici bio je Vučević sa 20 poena, sedam skokova i pet asistencija.

Nidam je postigao 13, a Dubljević je dodao 12, uz osam uhvaćenih lopti.

U turskoj selekciji 19 poena Osmana, 17 Mahmutolua, 15 Birsena.

Posljednji meč na Mundobasketu naš tim će odigrati u ponedjeljak od 9.30 protiv Japana.

TOK UTAKMICE:
POSLJEDNJA ČETVRTINA:

Brz koš Nidama, 77:74, ali samo šest sekundi do kraja.

Nesmotren nesportski faul starijeg Šehovića nad Osmanom. Koristi najbolji igrač Turske oba penala, a poslije lopte sa strane brz faul nad Vilbekinom. Iskoristio je i on bacanja, 77:72, još 14 sekundi.

Prodor Osmana i polaganje za 73:72 za Tursku. Tajm aut Mitrović, 28 sekundi do kraja.

Birsen je sa penala vratio minimalnu prednost Turskoj, a onda je fauliran pri šutu za tri Nidam i koristi dva od tri, 72:71, 40 sekundi do kraja.

Poslije skoka u napadu Dubljević je izborio dva penala i pogodio ih. 70:69, još 72 sekunde.

Osman je pogodio za dva, potom loš napad naših i neprecizan šut Seada Šehovića za tri. Fauliran je zatim Osman, koji je iskoristio oba penala i prvi put je danas Turska minuzt i po prije kraja, 69:68.

Trojka Suada Šehovića, ali potom uzvraća Mahmutolu, pa zakucavanje Korkmaza. Samo plus tri, 68:65, do kraja dva i po minuta.

Poentira Bjelica za 65:53, ali onda serija Turaka od pet poena i nakon trojke Mahmutolua, tajm aut zove Mitrović. 65:58, četiri minuta do kraja.

Pokušava Turska da se vrati u meč, poentirao je Birsen, ali je uzvratio Vučević pod košem protivnika. 61:51 poslije tri minuta u posljednjoj četvrtini.

TREĆA ČETVRTINA:

Dobrih 10 minuta našeg tima i prednost 58:49. Razigrao se i Nidam sa tri trojke, imali smo i 12 poena viška, ali zasad crnogorska selekcija kontroliše rezultat.

Poslije druge trojke Nidama u trećoj četvrtini, naš tim je vratio 10 poena viška, 52:42, četiri minuta do kraja trećeg perioda.

Vučević razigran i u nastavku, četiri poena našeg centra, uz trojke Nidama i Ivanovića, vodimo 47:40 nakon 23 minuta igre.

Nidam, Ivanović, Aleksa Popović, Vučević i Dubljević započeli su drugi dio utakmice.

DRUGA ČETVRTINA:

Na poluvremenu Crna Gora vodi 37:32. Da nije bilo nekih početničkih grešaka, koje su omogućile Turcima lake poena, razlika bi bila i veća. Briljiraju Vučević sa 14 i Dubljević sa 10 koševa.

Povratak Vučevića i Dubljevića vratio je i prednost našem timu. 34:26 vodi Crna Gora uz briljantnu partiju tandema visokih igrača.

Vratio se u igru Vučević i odmah pogodio sa distance, vodimo 30:26. U toku je peti minut druge četvrtine.

Četiri poena Sanlija preko Suada Šehovića, pa koš iz kontre Osmana nakon greške Ivanovića. Turska je brzo smanjila na 26:22, pa je minut odmora pozvao Zvezdan Mitrović.

PRVA ČETVRTINA:

Odlična četvrtina Crne Gore, 26:16 za naš tim poslije 10 minuta. 12 poena Vučevića, 10 Dubljevića. Mahmutolu je sa druge strane dao brzih osam poena.

Trojka Dubljevića, pa Petar Popović polaže iz kontre. 22:12, najveća prednost našeg tima.

Dvije vezane trojke Mahmutolua, Turska smanjuje na 13:10. Još tri minuta u prvoj četvrtini.

Naš tim dominira, poslije sjajne akcije poentirao je Vučević za 11:2, pa je Saridža pozvao tajm aut na polovini prve četvrtine.

Dobar početak Crne Gore, Vučević je ubacio pet poena, jednu trojku, a za tri je pogodio i Dubljević. Sa druge strane samo Osman za dva, vodimo 8:2 poslije četiri minuta.

U startnoj petorci naše selekcije nalaze se Nidam, Petar Popović, Radončić, Vučević i Dubljević.

Naš tim izgubio je sva tri meča u grupi i cilj do kraja šampionata biće da se upiše makar jedna pobjeda u utakmicama sa Turskom i Japanom.

Ekipa Zvezdana Mitrovića bori se i za plasman u olimpijske kvalifikacije, a za takav epilog neophodno je da ne bude plasirana slabije od 23. mjesta.

Turska je prvenstvo započela pobjedom nad Japanom, a onda ispustila triumf nad Amerikom na nevjerovatan način.

Potom je uslijedio šokantan poraz od Češke i ispadanje iz borbe za visok plasman.